Rozmowa z lek. med. Markiem Traczyńskim lekarzem internistą SOR w Brzesku

Print Friendly, PDF & Email
Jak sobie radzić w takie upały?
Najlepiej nie wychodzić z domu, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu. Jak już musimy wyjść to w przewiewnych ubraniach, koniecznie z nakrytą głową. Tego zalecenia powinny przestrzegać przede wszystkim osoby starsze i dzieci, najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur. W ostatnich dniach do SOR trafia bardzo dużo pacjentów z objawami odwodnienia i przegrzania.
 
Jakie to są objawy?
Osłabienie i zmęczenie, zawroty głowy, a nawet omdlenia. To wszystko jest pokłosiem przebywania na słońcu, w wysokich temperaturach, ale też słabego nawodnienia organizmu.
 
Ile powinniśmy pić, aby się nie odwodnić?
Co najmniej 1,5 lita wody, a najlepiej więcej. Starsi pacjenci, którzy do nas trafiają tłumaczą, że piją, gdy czują pragnienie i jest to może dwie szklanki herbaty, sok. To jednak za mało w przypadku takich upałów, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Najlepiej rano postawić sobie na stole półtoralitrową butelkę wody i wypić ją do wieczora.
 
 
 

Fot. lek. med. Marek Traczyński

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu