e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w brzeskim szpitalu

czwartek, 18 Grudzień 2008
Drukuj artykuł This page as PDF

Od września 2008 roku został uruchomiony w ramach funkcjonującego Oddziału Chirurgii Ogólnej Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.
Dnia 30 września 2008 roku został wykonany w brzeskim szpitalu pierwszy zabieg artroskopii kolana przez specjalistę ortopedii i traumatologii lek. Dariusza Fryca.

Artroskopia jest to wziernikowanie wnętrza stawów np. stawów kolanowych.
Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Polega na wprowadzeniu urządzenia zwanego artroskopem ( zdjęcie) do stawu poprzez niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Po jego wprowadzeniu, do wnętrza stawu podaje się roztwór soli fizjologicznej, co ułatwia obejrzenie wnętrza stawu. Następnie ocenia się wszystkie struktury wewnątrzstawowe: chrząstki stawowe, błonę maziową, więzadła, mięśnie, łąkotki. Ta część zabiegu artroskopii bywa nazywana artroskopią diagnostyczną . Następnie do stawu można wprowadzić miniaturowe narzędzia chirurgiczne i zastosować procedury lecznicze w obrębie stwierdzanej patologii. W przypadku przeprowadzenia tych procedur mówi się o artroskopii operacyjnej (terapeutycznej).
Wskazania do wykonania badania:

  • Uszkodzenia wewnątrzstawowe łąkotek, więzadeł
  • Urazy stawów
  • Niestabilności stawów
  • Złamania śródstawowe
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zmiany zwyrodnieniowe
  • Obecność ciał wolnych w stawie
  • Nowotwory w obrębie stawów

Miesięcznie wykonuje się około 25 artroskopii w obrębie Bloku Operacyjnego, zabiegi te wykonywane są w poszczególne dni tygodnia tj. poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki (średnio 2-3 zabiegi dziennie).

Blok Operacyjny dysponuje ponadto nowoczesną aparaturą medyczną: przenośnym monitorem RTG z ramieniem C, implantami, narzędziami do zespoleń złamań kości kończyn, nowoczesnym stołem operacyjnym oraz przeszkolonym w tym zakresie personelem lekarsko – pielęgniarskim.


W brzeskim szpitalu operują tarczycę przy wykorzystaniu neuromonitora

poniedziałek, 6 Lipiec 2020

Po latach wróciły do brzeskiego szpitala operacje tarczycy. Co więcej, przy ich wykonywaniu chirurdzy wykorzystują nowoczesne [...]

czytaj dalej

Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

piątek, 3 Lipiec 2020

8 lipca pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew  w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,