e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

Pięć najczęściej zadawanych pytań w przypadku raka jelita grubego.

środa, 22 Sierpień 2018
Drukuj artykuł This page as PDF

Pięć najczęściej zadawanych pytań w przypadku raka jelita grubego

 1. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy z naszym jelitem jest wszystko w porządku?
  Wykonując kolonoskopię. To jedyne badanie, które pozwala ocenić od wewnątrz stan jelita grubego. Badanie jest wykonywane przy pomocy giętkiego endoskopu, czyli kolonoskopu.
 2. Jak często powinno się robić kolonoskopię?
  Warto profilaktycznie wykonać badanie raz na 10 lat począwszy od 50 roku życia lub wcześniej, jeśli w rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa.
 3. Czy kolonoskopia boli?
  Nie jest to przyjemne badanie. Gdy pacjent dobrze się do niego przygotuje – nie boli. Dla większego komfortu możliwe jest wykonanie kolonoskopii w znieczuleniu.
 4. Jak przygotować się do badania?
  Przez kilka dni poprzedzających kolonoskopię konieczne jest wprowadzenie diety lekkostrawnej, dokładne oczyszczenie organizmu przy pomocy przepisanego przez lekarza środka, a przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów.
 5. Czy przed rakiem jelita grubego można się ustrzec?
  Można stosując odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce oraz produkty zawierające duże ilości błonnika. Konieczne jest też wykonanie profilaktycznych badań kolonoskopowych.

W Szpitalu Powiatowym w Brzesku kolonoskopia jest wykonywana w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”. Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 , 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.


Brzescy chirurdzy operują przy wykorzystaniu noża harmonicznego

poniedziałek, 13 Lipiec 2020

Niby zwykły nóż, a może naprawdę wiele. Chirurdzy w Szpitalu Powiatowym w Brzesku mają do swojej dyspozycji nóż harmoniczny. To [...]

czytaj dalej

Wzmocniony zespół terapeutów

wtorek, 7 Lipiec 2020

Zespół opiekunów DDOM w Brzesku został czasowo wzmocniony przez terapeutkę Marzenę Żółty. W organizowanych przez nią zajęciach [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,