Pacjenci z Brzeska w Pol-ilko

Print Friendly, PDF & Email

W Brzesku powstał oddział regionalny Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko. Decyzja o jego utworzeniu została podjęta podczas ostatniego spotkania pacjentów z wyłonioną stomią, które odbyło się tradycyjnie w brzeskim szpitalu.

Spotkania organizowane przez pielęgniarki i lekarzy z chirurgii brzeskiego szpitala odbywają się systematycznie od dwóch lat. Uczestniczą w nich pacjenci z wyłonioną stomią, a także ich rodziny. Spotkaniom towarzyszą warsztaty, prelekcje, a także prezentacje kosmetyków i środków higienicznych dla pacjentów ze stomią. Wszystkie te preparaty są refundowane przez NFZ.

Gościem ostatniego spotkania, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, był Andrzej Piwowarski, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko – ogólnopolskiego stowarzyszenie działającego na rzecz pacjentów stomijnych.

W struktury tej organizacji zdecydowały się wejść osoby z Brzeska i okolic.
– Przynależność do stowarzyszenia daje pewne możliwości, jedną z nich jest choćby pozyskiwanie grantów finansowych – mówił Andrzej Piwowarski.
Prezes Pol-ilko był pod wrażeniem spotkania w brzeskim szpitalu. Podkreślił, że rzadko się zdarza, by pacjenci z wyłonioną stomią byli otoczeni tak dobrą i specjalistyczną opieką, jak to ma miejsce w Brzesku.
– Macie tu wyjątkowo przyjazną atmosferę i fachową pomoc, tego inne oddziały mogą wam tylko pozazdrościć – ocenił

Podczas spotkania został wyłoniony zarząd brzeskiego oddziału Pol-ilko, a także komisja rewizyjna.
Do stowarzyszenia przystąpili wszyscy uczestniczący w spotkaniu pacjenci.
Warto przypomnieć, że przy oddziale chirurgii SP ZOZ w Brzesku działa Punkt Konsultacyjny dla pacjentów ze stomią, gdzie można uzyskać bezpłatną poradę pielęgniarki stomijnej oraz lekarza chirurga. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod nr tel. 14 6621481.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu