Pacjenci po hospitalizacji nauczą się tu na nowo żyć.

Print Friendly, PDF & Email

120 osób będzie mogło skorzystać z Dziennego Domu Opieki Medycznej, w brzeskim szpitalu.

Jest on pomyślany dla osób powyżej 60 roku życia, które przebyły leczenie szpitalne, ale po wypisie do domu powinny być objęte specjalistyczną opieką. Otwarcie placówki zaplanowano w styczniu 2019 roku, nabór chętnych ruszy już jesienią.

Zajęcia dla pacjentów domu opieki medycznej, pierwszej tego typu placówki w regionie, zaplanowano od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 7 i 16. Będą one prowadzone także w jedną sobotę miesiąca. Osoby zainteresowane pobytem w tej placówce będą miały zapewniony dojazd i wyżywienie.

Z DzDOM może skorzystać 15 osób jednocześnie, maksymalny czas pobytu w tej placówce to cztery miesiące. Celem pobytu w DzDOM jest przywrócenie pacjentowi po ciężkiej chorobie sprawności umożliwiającej samodzielne funkcjonowanie w domu. W ramach domu opieki medycznej zaplanowano zajęcia rehabilitacyjne, kontynuacje leczenia chorób przewlekłych, w razie konieczności wykonywanie badań diagnostycznych,  ale też spotkania i prelekcje dotyczące zdrowej diety czy odpowiednich zajęć ruchowych.

– Będziemy uczyć osoby, które do nas trafią, jak sobie radzić po chorobie, którą przeszły. Nauczymy je na nowo funkcjonować w środowisku, czy ustawimy leczenie rehabilitacyjne – wylicza dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Dzienny Dom Opieki Medycznej będzie się mieścił na pierwszym piętrze brzeskiego szpitala. Będzie do niego prowadziło oddzielne wejście. Na ponad trzystu metrach zaplanowano pokój dzienny, salon rehabilitacji, kuchnię, a także miejsce wypoczynku.
– Wszystkie pomieszczenia będą słoneczne, przestrzenne i wymalowane na jasne barwy. Zostaną też wyposażone w nowy sprzęt i meble, aby korzystający z tego miejsca czuli się tu komfortowo. Obiekt będzie dostosowany do osób niepełnosprawnych – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz

Lokal to jednak nie wszystko. Opiekę na przebywającymi tu pacjentami będzie  sprawować zespół medyczny w skład którego wejdą lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci. Chodzi o to, aby przebywający tu pacjenci mogli liczyć na kompleksową opiekę. A w razie potrzeby także na wsparcie diagnostyczne brzeskiego szpitala.

Zapisy do Dziennego Domu Opieki Medycznej ruszą jesienią. Aby dostać się do domu opieki medycznej, potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia społecznego, przebyte leczenie szpitalne oraz sprawność funkcjonalna określona w skali Barthel pomiędzy 40-60 pkt.

Otwarcie Dziennego Domu Opieki medycznej jest możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20.
Projekt, na który szpital otrzymał blisko 3.4 mln zł, będzie realizowany przez trzy lata. Jeśli po tym czasie nadal będzie możliwość finansowania  DzDOM, szpital będzie się starał o pozyskanie funduszy  na jego utrzymanie.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu