Nowe urządzenie zabiegowe w Oddziale Urologii

Print Friendly, PDF & Email

Szpital Powiatowy w Brzesku zakupił generator wiązki laserowej do rozkruszania kamieni w drogach moczowych. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy zmagają się z kamicą nerek, moczowodu i pęcherza. Lekarze urolodzy przeszli już szkolenie z nowym sprzętem i operują przy wykorzystaniu tego urządzenia. W pierwszych zabiegach RIRS (małoinwazyjne leczenie operacyjne kamicy nerkowej) urologów szpitala w Brzesku szkolił i pomagał lek.med. Przemysław Zimnoch z II Kliniki Urologii CMKP w Warszawie.

Podczas zabiegów kamienie rozkruszane są laserowo, zamiast stosowanych do tej pory metod z wykorzystaniem urządzeń pneumatycznych czy ultradźwiękowych.

-Wykorzystanie tej metody pozwala na kruszenie kamieni, których twardość porównywana jest do metalu – podkreśla lek. med. Marek Niekurzak, Lekarz Kierujący Oddziałem Urologii Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Przy wykonywaniu zabiegu urządzeniem tego typu pacjenci praktycznie nie odczuwają bólu.

– Ponieważ włókno laserowe jest giętkie do penetrowania dróg moczowych wykorzystujemy giętkie endoskopy, które układają się wzdłuż naturalnych krzywizn układu moczowego. To minimalizuje ból odczuwalny przy tego typu zabiegach. Nie było to możliwe gdy używaliśmy sprzętu metalowego, sztywnego  – podkreśla lek. med. Marek Niekurzak.

Warto dodać, że nowe urządzenie pozwala lekarzom dotrzeć do najdalszych zakamarków układu moczowego i wykruszyć znajdujące się tam kamienie do postaci pyłu czy piasku, który następnie bez problemu zostaje wypłukany.

Wydatek realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Unię
Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Galeria zdjęć:

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu