e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

lek. med. Maria Kędziora przechodzi na emeryturę

czwartek, 5 Lipiec 2018
Drukuj artykuł This page as PDF

Stworzyła rehabilitację w Brzesku, po blisko 40 latach pracy w SP ZOZ w Brzesku lek. med. Maria Kędziora specjalista ds. rehabilitacji i pediatra przechodzi na emeryturę.

Wybór medycyny dla Marii Kędziory nie był przypadkiem. Od dziecka miała w sobie wielką potrzebę opiekowania się innymi. Po studiach wybrała rehabilitację. Była to trudna specjalizacja, bo ta dziedzina medycyny wówczas dopiero raczkowała, Ministerstwo Zdrowia włączyło ją w ramy opieki zdrowotnej dopiero w 1969 roku.

Maria Kędziora miała to szczęście, że uczyła się od najlepszych. Jej wykładowcą był między innymi prof. Wiktor Dega, twórca kompleksowej rehabilitacji. To on zaszczepił w młodej lekarce wiarę w to, że dobrze poprowadzona terapia może zdziałać cuda. A te zdarzały się nagminnie, bo pacjenci, których pani doktor spotykała na swojej drodze, na nowo odzyskiwali sprawność.

Pracę zawodową Maria Kędziora rozpoczęła w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. W tym mieście działało Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne dla Dzieci i Młodzieży, do którego trafiały w tamtym czasie przeważnie dzieci po chorobie Heinego-Medina. Już wtedy Maria Kędziora obserwując swoich małych pacjentów, zdała sobie sprawę, jak wiele dzieci mogą osiągnąć, jeśli tylko chcą współpracować z zespołem rehabilitacyjnym.

Kolejnym przystankiem w jej lekarskiej karierze było Brzesko. Gdy z przyczyn rodzinnych, podjęła decyzję o przeprowadzce, dowiedziała się, że w tym mieście powstaje nowy szpital.
W roku 1979 Maria Kędziora została zatrudniona na Oddziale Noworodków i w Poradni Rehabilitacyjnej w Brzesku. W 1983 roku przedstawiciele wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, pod który podlegała ta placówka, biorąc pod uwagę jej doświadczenie, a także fakt posiadania drugiego stopnia specjalizacji z rehabilitacji, zaproponowali jej stworzenie oddziału.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Maria Kędziora przepracowała w nim 17 lat. Pracownicy oddziału pod jej kierunkiem odnosili w tym czasie niemałe sukcesy. Wyszkoliła lekarzy w zakresie rehabilitacji, a także wielu fizjoterapeutów. Między innymi z jej inicjatywy, przy wsparciu konsultanta wojewódzkiego ds. rehabilitacji przy Studium Medycznym w Bochni utworzono wydział fizjoterapii. Szkoliło się w nim wielu obecnie zatrudnionych w szpitalu pracowników.

W 2000 roku Maria Kędziora przekazała oddział swojemu następcy, obecnemu ordynatorowi lek. med. Markowi Dudzikowi. Pracowała jednak nadal w Poradni Rehabilitacyjnej, a od 2009 roku także w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji dla Dzieci, prowadzącym wczesną interwencję. Warto dodać, że ośrodek powstał z jej inicjatywy przy dużym wsparciu lek. med. Adama Smołuchy, obecnego dyr. SP ZOZ w Brzesku.

Obecnie w ramach SP ZOZ w Brzesku działa: Oddział Rehabilitacyjny, Poradnia Rehabilitacyjna, Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dorosłych (kardiologiczna i układu ruchu), Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dzieci.


W brzeskim szpitalu operują tarczycę przy wykorzystaniu neuromonitora

poniedziałek, 6 Lipiec 2020

Po latach wróciły do brzeskiego szpitala operacje tarczycy. Co więcej, przy ich wykonywaniu chirurdzy wykorzystują nowoczesne [...]

czytaj dalej

Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

piątek, 3 Lipiec 2020

8 lipca pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew  w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,