lek. med. Maria Kędziora przechodzi na emeryturę

Print Friendly, PDF & Email

Stworzyła rehabilitację w Brzesku, po blisko 40 latach pracy w SP ZOZ w Brzesku lek. med. Maria Kędziora specjalista ds. rehabilitacji i pediatra przechodzi na emeryturę.

Wybór medycyny dla Marii Kędziory nie był przypadkiem. Od dziecka miała w sobie wielką potrzebę opiekowania się innymi. Po studiach wybrała rehabilitację. Była to trudna specjalizacja, bo ta dziedzina medycyny wówczas dopiero raczkowała, Ministerstwo Zdrowia włączyło ją w ramy opieki zdrowotnej dopiero w 1969 roku.

Maria Kędziora miała to szczęście, że uczyła się od najlepszych. Jej wykładowcą był między innymi prof. Wiktor Dega, twórca kompleksowej rehabilitacji. To on zaszczepił w młodej lekarce wiarę w to, że dobrze poprowadzona terapia może zdziałać cuda. A te zdarzały się nagminnie, bo pacjenci, których pani doktor spotykała na swojej drodze, na nowo odzyskiwali sprawność.

Pracę zawodową Maria Kędziora rozpoczęła w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. W tym mieście działało Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne dla Dzieci i Młodzieży, do którego trafiały w tamtym czasie przeważnie dzieci po chorobie Heinego-Medina. Już wtedy Maria Kędziora obserwując swoich małych pacjentów, zdała sobie sprawę, jak wiele dzieci mogą osiągnąć, jeśli tylko chcą współpracować z zespołem rehabilitacyjnym.

Kolejnym przystankiem w jej lekarskiej karierze było Brzesko. Gdy z przyczyn rodzinnych, podjęła decyzję o przeprowadzce, dowiedziała się, że w tym mieście powstaje nowy szpital.
W roku 1979 Maria Kędziora została zatrudniona na Oddziale Noworodków i w Poradni Rehabilitacyjnej w Brzesku. W 1983 roku przedstawiciele wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, pod który podlegała ta placówka, biorąc pod uwagę jej doświadczenie, a także fakt posiadania drugiego stopnia specjalizacji z rehabilitacji, zaproponowali jej stworzenie oddziału.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Maria Kędziora przepracowała w nim 17 lat. Pracownicy oddziału pod jej kierunkiem odnosili w tym czasie niemałe sukcesy. Wyszkoliła lekarzy w zakresie rehabilitacji, a także wielu fizjoterapeutów. Między innymi z jej inicjatywy, przy wsparciu konsultanta wojewódzkiego ds. rehabilitacji przy Studium Medycznym w Bochni utworzono wydział fizjoterapii. Szkoliło się w nim wielu obecnie zatrudnionych w szpitalu pracowników.

W 2000 roku Maria Kędziora przekazała oddział swojemu następcy, obecnemu ordynatorowi lek. med. Markowi Dudzikowi. Pracowała jednak nadal w Poradni Rehabilitacyjnej, a od 2009 roku także w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji dla Dzieci, prowadzącym wczesną interwencję. Warto dodać, że ośrodek powstał z jej inicjatywy przy dużym wsparciu lek. med. Adama Smołuchy, obecnego dyr. SP ZOZ w Brzesku.

Obecnie w ramach SP ZOZ w Brzesku działa: Oddział Rehabilitacyjny, Poradnia Rehabilitacyjna, Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dorosłych (kardiologiczna i układu ruchu), Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dzieci.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu