Jeszcze szybciej pomogą małym pacjentom

Print Friendly, PDF & Email

SOR w brzeskim szpitalu wzbogacił się o sprzęt do ratowania małych pacjentów. Kardiomonitor, defibrylator, respirator już są wykorzystywane w diagnostyce najmłodszych. W najbliższych tygodniach  na oddział trafią też: aparat do USG i aparat do powierzchniowego ogrzewania pacjentów przystosowane specjalnie dla dzieci.

Zakup sprzętu, który ma pomóc w ratowaniu życia najmłodszych, był możliwy dzięki dofinansowaniu, jakie placówka otrzymała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu roku na SOR w Brzesku trafia około 3 tysięcy małych pacjentów.

–  To dzieci poszkodowane w wypadkach, ale też z różnego rodzaju urazami. Dzięki urządzeniom, które są dedykowane właśnie najmłodszym jeszcze szybciej będziemy im mogli pomóc – mówi Beata Wilk-Łoboda pielęgniarka oddziałowa SOR w  Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

A czas w oddziale ratunkowym jest bardzo ważny. Trafiają tu bowiem pacjenci  z zagrożeniem życia.  Do  tej pory urządzenia medyczne, którymi diagnozowano dzieci, były wykorzystywane także w przypadku dorosłych pacjentów. Przy każdym badaniu konieczna była zmiana ustawień urządzenia.  W tej chwili  pomoc jest natychmiastowa, ponieważ każdy ze sprzętów jest przeznaczony i dostosowany  do małych pacjentów. I cały czas czeka w gotowości.

Na realizacje projektu szpital otrzymał ponad 360 tysięcy złotych. To kolejny projekt w SOR. W ub. roku  trafiła tu aparatura medyczna, ale też monitoring ułatwiający pracę. W ramach tego zadania wymienione zostało też oświetlenie. W styczniu w brzeskim SOR ruszył z kolei pilotażowy program, który ma ułatwić i usprawnić obsługę pacjentów trafiających na oddział ratunkowy.

 

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu