Jesteś w ciąży? Zapisz się na bezpłatne badania prenatalne

Print Friendly, PDF & Email

W Poradni Ginekologiczno-Położniczej szpitala w Brzesku są przyjmowane zapisy na bezpłatne przesiewowe badania prenatalne. Szpital wykonuje je w ramach projektu, na który pozyskał środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 

– Na badania zapraszamy kobiety pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, które nie kwalifikują się do wykonania badań prenatalnych w ramach NFZ  – mówi dr n. med. Artur Czekański.

W ramach projektu, który jest realizowany od października ub. roku, wykonano już blisko dwieście badań USG.

– Pozwalają one na wykrycie najczęściej występujących wad we wczesnym stadium ciąży. Co istotne w przypadku wielu w nich od razu można wdrożyć leczenie,  jeszcze gdy dziecko znajduje się w łonie matki – mówi dr Czekański.

Tak dzieje się choćby przy zdiagnozowaniu przepukliny przeponowej lewostronnej czy stenozy aortalnej.

– U przebadanych do tej pory pacjentek nie stwierdziłem tego typu problemów, pojawiły się jednak wady genetyczne. Pacjentki zostały skierowane do dalszej specjalistycznej diagnostyki – dodaje dr Czekański.

Na realizację projektu „Lepsze życie! Program badań prenatalnych oraz działań z zakresu wczesnej interwencji prowadzone na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego” kierowanego do mieszkanek powiatu brzeskiego i bocheńskiego, szpital otrzymał środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt potrwa  do września 2021.

Rejestracja na badania: Osobiście: SP ZOZ w Brzesku – IV piętro, pokój nr 469 (Poradnia Ginekologiczno-Położnicza). Telefonicznie pod nr tel. 507 219 575, 507 219 651, 14 662 14 52, e-mail: badaniaprenatalne@spzoz-brzesko.pl

fot. Dr n. med. Artur Czekański

dr n. med. Artur Czekański

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu