Dzienny Dom Opieki Medycznej rozpocznie działalność 1 stycznia 2019 roku.

Ruszyła rekrutacja do Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM). Powstanie on w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Placówka została pomyślana dla pacjentów, którzy przeszli poważną chorobę, są po hospitalizacji i na nowo muszą się nauczyć funkcjonować.

-Chcemy ich tego nauczyć. Stąd zakres opieki w DDOM jest bardzo szeroki. To przede wszystkim rehabilitacja, ale także wsparcie psychologiczne, dietetyczne czy geriatryczne –wylicza Elżbieta Adamska, koordynatorka działalności DDOM.

Z zajęć w DDOM, które będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 16, mogą skorzystać osoby pow. 60 roku życia, posiadające sprawność funkcjonalną określoną w skali Barthel pomiędzy 40-65 pkt. Warunkiem jest także hospitalizacja, zakończona jednak nie później niż rok temu.
– Potrzebne jest także skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, nieważne jakiej specjalizacji. Druk wniosku o przyjęcie można dostać w naszym szpitalu – wyjaśnia Elżbieta Adamska.
Co istotne pobyt w DDOM będzie bezpłatny, co więcej szpital może zagwarantować pacjentom transport, to znaczy może ich przewieść na zajęcia, i po ich zakończeniu odwieść do domu.
Dzienny Dom Opieki Medycznej zaplanowano na I piętrze szpitala. Placówka zajmie ok. 300 m. kw. Zaplanowano tu przestronny gabinet rehabilitacji, kuchnię z aneksem jadalnym (pacjenci otrzymają obiad), pokoje terapii zajęciowej, salę wypoczynku, gabinet fizjoterapii.
– Cały oddział będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje Elżbieta Adamska.
Będzie też bardziej przypominał przyjazne domowe wnętrze niż szpitalny oddział. Pomysłodawcom powstania placówki bardzo zależy, by przebywający w niej pacjenci czuli się właśnie jak w domu. Maksymalnie w DDOM może przebywać  jednocześnie 15 pacjentów. Ich pobyt nie może być dłuższy niż 4 miesiące.
Obecnie trwają prace remontowe, dopierane są meble i wyposażenie DDOM, który ruszy już 1 stycznia.
Zapisy do DDOM przyjmowane są już teraz w Szpitalu Powiatowym w Brzesku III p. p.369 lub pod nr tel. 507 219 562 od godz. 7 do 14.30

Projekt „Utworzenie dziennego Domu Opieki Medycznej w SP ZOZ w Brzesku dla osób niesamodzielnych, w tym starszych z powiatu brzeskiego, szansą na poprawę jakości życia”  jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego.