Dwie nowe karetki w brzeskim szpitalu

tr2_6391Ponad 630 tysięcy złotych kosztował zakup dwóch karetek, które za kilka dni „wejdą na służbę” Pogotowia Ratunkowego w Brzesku. – Pieniądze na zakup pojazdów to środki własne szpitala oraz dotacja darczyńców.  Za okazaną nam pomoc finansową, za wielkie serce, zrozumienie potrzeb służby zdrowia, w imieniu swoim, dyrekcji szpitala, pracowników, samorządu powiatu brzeskiego, a przede wszystkim pacjentów, pragnę im serdecznie podziękować – mówi naszej redakcji Józefa Szczurek – Żelazko dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku.

Pojazdy dzisiaj dotarły do Brzeska. Jutro zyskają tablice rejestracyjne, zostaną „uzbrojone” w lekarstwa, sprzęt medyczny i pod koniec tygodnia będą już na stanie brzeskiego Pogotowia Ratunkowego. Auta, marki Fiat to „małe, na kółkach zlokalizowane przychodnie zdrowia”. Zespół karetki dysponuje najnowszym sprzętem medycznym, najpotrzebniejszymi lekami. Karetka ma odpowiednie „umocowania” na zamontowanie wszelkiego rodzaju sprzętu medycznego. Pojazd wyposażony jest w nowoczesne nosze na kółkach, butle tlenowe, schowki na leki i sprzęt medyczny. – Można z miejsca wypadku czy miejsca, w którym zabieramy pacjenta, przekazać dane do szpitala. Najlepiej może zobrazować to przykład, chorego podejrzanego o zawał serca. Dane z EKG drogą teletransmisji trafiają do lekarza na oddział kardiologiczny. Jeśli stwierdzi on zawał, chory zamiast do Brzeska, automatycznie przewożony jest do najbliższego oddziału kardiologicznego, najczęściej do Tarnowa. To skraca czas przejazdu, co w przypadku zawału, może decydować o czyimś życiu – podkreśla Józefa Szczurek – Żelazko.

[mir]
Źródło www.brzesko.com.pl