Densytometr rentgenowski w brzeskim szpitalu

Print Friendly, PDF & Email

W brzeskim szpitalu od listopada można wykonać badanie densytometryczne kości służące wykrywaniu osteoporozy . Badanie densytometryczne jest zalecane szczególnie osobom, które ukończyły 65 lat. Powinny je wykonać także osoby po 50 roku życia ze zwiększonym ryzykiem złamania (np. nadczynność tarczycy, niedowaga, palenie papierosów, przebyte złamanie niskoenergetyczne) a także osoby, które zaobserwowały zmniejszenie wzrostu o min. 4 cm.

– Do tej pory pacjenci, którzy chcieli wykonać to badanie musieli jeździć do szpitali w Tarnowie lub Krakowie – podkreśla Marta Bednarz inspektor ochrony radiologicznej SP ZOZ w Brzesku.

Nowoczesne urządzenie trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w ramach którego utworzono Pracownię Densytometrii. Mieści się ona na II p. szpitala w pok. nr 250.
Aby wykonać badanie, które określi stan gęstości kości, ryzyko ewentualnych złamań i osteoporozy potrzebne jest skierowanie od specjalisty i wcześniejsza rejestracja (nr tel. 14 66 21 377).

– Nie ma za to kolejek, badanie jest wykonywane praktycznie w dniu rejestracji. Warto dodać, że pacjent nie musi się też specjalnie przygotowywać do tego badania – mówi Marta Bednarz.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu