e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

Ćwiczenia na wypadek przyjęcia pacjenta zakażonego wirusem Ebola

poniedziałek, 5 Listopad 2018
Drukuj artykuł This page as PDF

Procedury postępowania podczas hospitalizacji pacjenta zarażonego wirusem Ebola ćwiczyli  pracownicy   brzeskiego szpitala. W piątek 26 października odbyły się manewry, w których wzięli  też udział przedstawiciele sanepidu, policji, straży pożarnej i wydziału polityki społecznej i zarządzania kryzysowego brzeskiego starostwa.

Ćwiczenia podczas których sprawdzane jest przygotowanie SOR do  niespodziewanych zdarzeń organizowane są co roku, zawsze jesienią w okolicach Dnia Ratownictwa Medycznego.

Do tej pory pracownicy szpitala ćwiczyli procedury konieczne przy skażeniu chemicznym,  wypadku masowym, pożarze czy ataku terrorystycznym.

W tym roku sprawdzali się na wypadek  przyjęcia pacjenta zakażonego wirusem Ebola.

Koordynatorem i twórca scenariusza ćwiczeń był  Piotr Wiśniewski ratownik medyczny z brzeskiego szpitala.

W pozorowanej sytuacji do szpitala trafił młody człowiek. Miał rozbitą głowę. Do skaleczenia doszło podczas awantury w której, kłócił się z żoną. Oboje dopiero co wrócili z podróży do Afryki. Wstępne rozpoznanie wskazało, że oprócz rany na głowie mężczyzna jest zarażony wirusem Ebola. Podobnie zresztą, jak jego żona, którą nieprzytomną  w domu znaleźli policjanci wezwani przez  sąsiadów.

Pracownicy brzeskiego SOR zajmując się pacjentami  zakaźnymi wdrożyli  konieczne procedury stosowane w takich  przypadkach. Było to między innymi zabezpieczenie szpitala przed rozprzestrzenianiem się wirusa, dekontaminacja osób i środowiska w którym przebywały  zakażone osoby, transport osób zarażonych niebezpiecznym wirusem do Ośrodka Leczenia Chorób Zakaźnych w Krakowie z użyciem specjalistycznego sprzętu.

– Manewry pozwoliły nam przećwiczyć  stosowanie pewnych procedur. Egzamin zdaliśmy dobrze, ale najważniejsze jest to, że udało się nam wyłapać drobne elementy, które w przypadku prawdziwego zdarzenia nie będą już problemem – mówi  Beata Wilk-Łoboda  ze SOR w Brzesku. 

Galeria zdjęć z ćwiczeń:


Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

piątek, 3 Lipiec 2020

8 lipca pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew  w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w [...]

czytaj dalej

Po 47 latach na zasłużoną emeryturę przeszła mgr farm. Józefa Kostuch-Maciejowska

czwartek, 2 Lipiec 2020

Po 47 latach na zasłużoną emeryturę przeszła mgr farm. Józefa Kostuch-Maciejowska Były kwiaty, podziękowania oraz okolicznościowe [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,