e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

poniedziałek, 13 Maj 2019
Drukuj artykuł This page as PDF

Zawód pielęgniarki nie jest łatwy. Wymaga poświęcenia, odpowiedzialności i zaangażowania. Wiedziała o tym doskonale Florence Nightingale twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa. Od blisko pięćdziesięciu lat właśnie 12 maja w dniu jej urodzin obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

Florence Nightingale urodziła się 12 maja 1820 roku we Florencji. Była doskonale wykształcona młodą kobietą wywodząca się z arystokratycznej rodziny angielskiej. Władała czterema językami, studiowała starożytność. Gdy skończyła 25 lat, zdecydowała, że chce uczyć się pielęgniarstwa w szpitalu w Salisbury. To spotkało się jednak ze sprzeciwem rodziny. Florence postawiła jednak na swoim. Odbyła kurs pielęgniarski i gdy wybuchła Wojna Krymska udała się na front. Wykorzystując własne fundusze kupowała leki, organizowała pracę szpitala polowego, kładąc duży nacisk na warunki sanitarne. Wprowadzone przez nią zasady reżimu sanitarnego sprawiły, że śmiertelność w lazarecie  zdecydowanie zmalała.

Florence była inicjatorką profesjonalnego kształcenia pielęgniarek, założycielką szkoły pielęgniarstwa, mającej wpływ na rozwój pielęgniarstwa w świecie (1860r. Londyn, Szpital Św. Tomasza). Była autorką wielu opracowań, w których opisywała znaczenie pielęgnowania w przebiegu leczenia, hospitalizacji i powrotu do zdrowia pacjentów.
Zmarła 13 sierpnia 1910 roku w Londynie
Do 2002 r. była jedyną kobietą, której wizerunek widniał na brytyjskich banknotach (dziesięciofuntowych). Wiele szkół pielęgniarskich na całym świecie nosi jej imię. Ku jej czci wzniesiono mnóstwo pomników, na czele z pomnikiem na placu Waterloo w Londynie.

Jej imieniem nazwano też medal, który jest najwyższym międzynarodowym odznaczeniem przyznawanym pielęgniarkom i pielęgniarzom. Medal przyznawany jest przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, osobom, które wyróżniły się czynami wymagającymi poświęcenia i wyjątkowej odwagi w niesieniu pomocy ludności zarówno w czasie wojen, jak i pokoju, ofiarom konfliktów, kataklizmów i katastrof, a także za wyjątkowe zasługi dla pielęgniarstwa, nowatorską i twórczą działalność na rzecz zdrowia publicznego i edukacji pielęgniarskiej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Dyrekcja SP ZOZ w Brzesku składa wszystkim pielęgniarkom i położnym życzenia realizacji wszystkich zamierzeń zawodowych, satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.


Potrzebna krew, podziel się tym cennym darem

piątek, 3 Lipiec 2020

8 lipca pomiędzy godziną 8.00 i 12.00 będzie można oddać krew  w krwiobusie, który zaparkuje obok Szpitala Powiatowego w [...]

czytaj dalej

Po 47 latach na zasłużoną emeryturę przeszła mgr farm. Józefa Kostuch-Maciejowska

czwartek, 2 Lipiec 2020

Po 47 latach na zasłużoną emeryturę przeszła mgr farm. Józefa Kostuch-Maciejowska Były kwiaty, podziękowania oraz okolicznościowe [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,