Zoperowali kciuk – kolejna nowatorska operacja ortopedyczna w Brzesku

Print Friendly, PDF & Email

Zespół lekarzy pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka zaimplantował protezę stawu CMC kciuka. To pierwsza w Małopolsce i jedna z pierwszych tego typu operacji w Polsce.

Ten nowatorki zabieg przeprowadzono na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof Szklanny.

Zespół ortopedów pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka przeprowadził zabieg implementacji protezy bez cementowej stawu środreczno-nadgarstkowego (CMC) kciuka.

-Został on przeprowadzony u kobiety w średnim wieku, aktywnej zawodowo, która skarżyła się na bardzo silne bóle oraz ograniczenie ruchomości kciuka – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.

Przypadłość uniemożliwia jej wykonywanie pracy zawodowej, ale też bardzo utrudniała życie codzienne. To wiązało się z nadużywaniem leków przeciwbólowych. Ból był tak silny, że zdarzało się, że wybudzał chorą ze snu. Miała problemy z wykonywaniem czynności domowych, nie wspominając o pracy zawodowej.

Sam zabieg, który został wykonany w brzeskim szpitalu, polegał na usunięciu uszkodzonych, a przez to bolesnych części stawu CMC kciuka i implantacji bez cementowej protezy Dual mobility do tego stawu.

– Proteza bardzo przypomina tą implantowana do stawu biodrowego, czy kolanowego jednak jest od nich dużo mniejsza. Ma około 3 cm. Jest to tyle, co połowa małego palca u dłoni – tłumaczy dr Jakub Florek.

Zabieg przebiegł prawidłowo. Implantacja protezy do CMC kciuka wiąże się krótkotrwałym unieruchomieniem i wczesnym początkiem rehabilitacji. W zasadzie osoba po takim zabiegu bardzo szybko wraca do życia bez bólu, codziennych zajęć domowych oraz do swojej pracy zawodowej.

Aby można było z sukcesem wykonać tego rodzaju zabieg, musiały być spełnione liczne warunki. Po pierwsze: uczestnictwo zespołu wykonującego zabieg w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą (nie dotyczy to tylko personelu lekarskiego, ale także pielęgniarskiego i grona rehabilitantów).

-Kolejny warunek to zgoda na zakup implantów udzielona przez dyrektora szpitala Adama Smołuchę, bez którego zaangażowania nie byłoby tego sukcesu – dodaje dr Florek.

Trzeci warunek to zgoda samego Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki w Polsce doc. Mariusza Bączara na przeprowadzenie tego rodzaju skomplikowanego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Dr Jakub Florek już planuje kolejną podobną operację w listopadzie. Zabieg zostanie przeprowadzony w brzeskim szpitalu. Zespół, który wykonywał ten zabieg, ma już zaproszenie do szpitali w Krakowie i Rzeszowie.

fot. dr n. med. Jakub Florek. 

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu