e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

Trwa program profilaktyki raka jelita grubego

czwartek, 2 Sierpień 2018
Drukuj artykuł This page as PDF

W brzeskim szpitalu trwa program profilaktyki raka jelita grubego. Choroba często rozwija się bezobjawowo. Objawy niepokojące  często występują dopiero w zaawansowanym procesie nowotworowym. Wczesne wykrycie choroby daje olbrzymie szanse na wyleczenie, dlatego, tak ważna jest profilaktyka.

– Do tej pory przebadaliśmy około sześćset osób, nieprawidłowości wykryliśmy u 230 osób, to znaczy nieprawidłowości w postaci polipów. Połowę z tych polipów, to były polipy z dysplazją. Co to znaczy dysplazja? Dysplazja dużego stopnia to jest taki  stan tuż przed nowotworowy. Lada moment  może się z tego wytworzyć nowotwór. Wykryliśmy też kilka nowotworów, co należy zaakcentować, one były we wczesnym stadium, bezobjawowe , nie dawały objawów. To jest też bardzo korzystne dla tych pacjentów – mówi lek. med. Bogdan Prokop z poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Projekt w ramach którego wykonywana jest kolonoskopia jest realizowany w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Jest on skierowany do mieszkańców powiatu brzeskiego, a od niedawna także bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia, mogą w nim wziąć udział także osoby w wieku od 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49 lat, które maja bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

– Pacjenci, którzy otrzymują badanie histopatologiczne ze zmianami są kierowani dalej do lekarza do poradni chirurgicznej i tam lekarz chirurg podejmuje decyzje o właściwym leczeniu. Pacjenci, którzy wyrażają na to zgodę jest taka potrzeba są kierowani także do oddziału chirurgii naszego szpitala – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Pacjenci u których wykryto zmiany w jelicie nie zostają pozostawieni sami sobie, w ramach programu realizowana jest także kampania informacyjna.

– Jest to element nieodzowny tego projektu, wiele osób zostało przeszkolonych. Te szkolenia są prowadzone dla wszystkich mieszkańców powiatu brzeskiego i powiatu bocheńskiego. Nie ograniczamy dostępu osobom, które chciały by uczestniczyć w takim szkoleniu. Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam na tym, by dotrzeć do grupy pacjentów tych najbardziej narażonych na występowanie choroby jelita grubego , to znaczy tych między 50 a 65 rokiem życia. Omawiamy problemy, które dotyczą profilaktyki raka jelita grubego czyli sposobu życia, sposobu odżywiania  – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Program potrwa do końca roku, nie wykluczone, że szpital pozyska kolejne środki na kolejne badania.


Informacja

czwartek, 14 Marzec 2019

Uprzejmie informujemy, że 15 marca 2019r. (piątek) Konsultacyjna Poradnia Anestezjologiczna będzie [...]

czytaj dalej

Terminy przyjęć w Poradni Onkologicznej

wtorek, 12 Marzec 2019

W dniach: 16.03.2019r., 30.03.2019r.,  13.04.2019r. ,  27.04.2019r., 11.05.2019r., 25.05.2019r.  w godz. 8.00  do 12.00 [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)

Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,