e-rejestracja e-rejestracja

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
ul. Kościuszki 68
32-800 Brzesko

Trwa program profilaktyki raka jelita grubego

czwartek, 2 Sierpień 2018
Drukuj artykuł This page as PDF

W brzeskim szpitalu trwa program profilaktyki raka jelita grubego. Choroba często rozwija się bezobjawowo. Objawy niepokojące  często występują dopiero w zaawansowanym procesie nowotworowym. Wczesne wykrycie choroby daje olbrzymie szanse na wyleczenie, dlatego, tak ważna jest profilaktyka.

– Do tej pory przebadaliśmy około sześćset osób, nieprawidłowości wykryliśmy u 230 osób, to znaczy nieprawidłowości w postaci polipów. Połowę z tych polipów, to były polipy z dysplazją. Co to znaczy dysplazja? Dysplazja dużego stopnia to jest taki  stan tuż przed nowotworowy. Lada moment  może się z tego wytworzyć nowotwór. Wykryliśmy też kilka nowotworów, co należy zaakcentować, one były we wczesnym stadium, bezobjawowe , nie dawały objawów. To jest też bardzo korzystne dla tych pacjentów – mówi lek. med. Bogdan Prokop z poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Projekt w ramach którego wykonywana jest kolonoskopia jest realizowany w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Jest on skierowany do mieszkańców powiatu brzeskiego, a od niedawna także bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia, mogą w nim wziąć udział także osoby w wieku od 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49 lat, które maja bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

– Pacjenci, którzy otrzymują badanie histopatologiczne ze zmianami są kierowani dalej do lekarza do poradni chirurgicznej i tam lekarz chirurg podejmuje decyzje o właściwym leczeniu. Pacjenci, którzy wyrażają na to zgodę jest taka potrzeba są kierowani także do oddziału chirurgii naszego szpitala – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Pacjenci u których wykryto zmiany w jelicie nie zostają pozostawieni sami sobie, w ramach programu realizowana jest także kampania informacyjna.

– Jest to element nieodzowny tego projektu, wiele osób zostało przeszkolonych. Te szkolenia są prowadzone dla wszystkich mieszkańców powiatu brzeskiego i powiatu bocheńskiego. Nie ograniczamy dostępu osobom, które chciały by uczestniczyć w takim szkoleniu. Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam na tym, by dotrzeć do grupy pacjentów tych najbardziej narażonych na występowanie choroby jelita grubego , to znaczy tych między 50 a 65 rokiem życia. Omawiamy problemy, które dotyczą profilaktyki raka jelita grubego czyli sposobu życia, sposobu odżywiania  – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Program potrwa do końca roku, nie wykluczone, że szpital pozyska kolejne środki na kolejne badania.


Szpital w Brzesku w trójce najlepszych szpitali w Małopolsce

piątek, 14 Grudzień 2018

Szpital Powiatowy w Brzesku zdobył III miejsce w Małopolsce w XV edycji rankingu szpitali „Rzeczpospolitej” i Centrum Monitorowania [...]

czytaj dalej

Są jeszcze wolne miejsca w DDOM

czwartek, 13 Grudzień 2018

Dużym zainteresowaniem cieszy się uruchomienie Dziennego Domu Opieki Medycznej w brzeskim szpitalu. – Odbieramy mnóstwo telefonów od [...]

czytaj dalej

Informacje dla pacjentówWażne

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Regulamin monitoringu wizyjnego w SP ZOZ w Brzesku (pdf)
Administratorem danych jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, ul. Kościuszki 68 32-800 Brzesko, Monitoring prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala; obejmuje: teren przylegający do budynku wraz z parkingami oraz ciągi komunikacyjne ogólnodostępne wewnątrz budynku SP ZOZ. Regulamin Monitoringu dostępny na stronie internetowej: www.spzoz-brzesko.pl. Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: Inspektor ochrony danych Monika Mikołajek-Burek 14 6621270, drogą elektroniczną: m.burek@szpital-brzesko.pl,