Trwa program profilaktyki raka jelita grubego

Print Friendly, PDF & Email

W brzeskim szpitalu trwa program profilaktyki raka jelita grubego. Choroba często rozwija się bezobjawowo. Objawy niepokojące  często występują dopiero w zaawansowanym procesie nowotworowym. Wczesne wykrycie choroby daje olbrzymie szanse na wyleczenie, dlatego, tak ważna jest profilaktyka.

– Do tej pory przebadaliśmy około sześćset osób, nieprawidłowości wykryliśmy u 230 osób, to znaczy nieprawidłowości w postaci polipów. Połowę z tych polipów, to były polipy z dysplazją. Co to znaczy dysplazja? Dysplazja dużego stopnia to jest taki  stan tuż przed nowotworowy. Lada moment  może się z tego wytworzyć nowotwór. Wykryliśmy też kilka nowotworów, co należy zaakcentować, one były we wczesnym stadium, bezobjawowe , nie dawały objawów. To jest też bardzo korzystne dla tych pacjentów – mówi lek. med. Bogdan Prokop z poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Projekt w ramach którego wykonywana jest kolonoskopia jest realizowany w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Jest on skierowany do mieszkańców powiatu brzeskiego, a od niedawna także bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia, mogą w nim wziąć udział także osoby w wieku od 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49 lat, które maja bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

– Pacjenci, którzy otrzymują badanie histopatologiczne ze zmianami są kierowani dalej do lekarza do poradni chirurgicznej i tam lekarz chirurg podejmuje decyzje o właściwym leczeniu. Pacjenci, którzy wyrażają na to zgodę jest taka potrzeba są kierowani także do oddziału chirurgii naszego szpitala – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Pacjenci u których wykryto zmiany w jelicie nie zostają pozostawieni sami sobie, w ramach programu realizowana jest także kampania informacyjna.

– Jest to element nieodzowny tego projektu, wiele osób zostało przeszkolonych. Te szkolenia są prowadzone dla wszystkich mieszkańców powiatu brzeskiego i powiatu bocheńskiego. Nie ograniczamy dostępu osobom, które chciały by uczestniczyć w takim szkoleniu. Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam na tym, by dotrzeć do grupy pacjentów tych najbardziej narażonych na występowanie choroby jelita grubego , to znaczy tych między 50 a 65 rokiem życia. Omawiamy problemy, które dotyczą profilaktyki raka jelita grubego czyli sposobu życia, sposobu odżywiania  – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Program potrwa do końca roku, nie wykluczone, że szpital pozyska kolejne środki na kolejne badania.

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu