Pomoc dla szpitala w Brzesku z Funduszu Sprawiedliwości

400 tysięcy złotych z Funduszu Sprawiedliwości trafiło do Szpitala Powiatowego w Brzesku. Marta Malec-Lech, Marszałek Województwa Małopolskiego przekazała dziś na ręce dyrektora szpitala Adama Smołuchy symboliczny czek.

-Cieszę, się, że te pieniądze trafiły do szpitala w Brzesku, który jeszcze kilka tygodni temu był w bardzo trudnej sytuacji, jeśli chodzi o koronawirusa. Dyrektor pukał wówczas o pomoc do wielu drzwi, także do Funduszu Sprawiedliwości – mówiła Marta Malec-Lech.

400 tys. złotych, które już trafiło na konto szpitala, zostanie przeznaczone na zakup urządzeń, które pomogą w walce z koronawirusem. Będą z powodzeniem wykorzystywane także później, po ustaniu epidemii. Jedno z nich analizator do badań genetycznych, który kosztował około 200 tys. zł już pracuje w szpitalu. W to urządzenie została wyposażona pracownia mikrobiologii.

– Analizator pozwala nam na wykonanie szybkich testów na obecność COVID-19. Stosujemy go w przypadku pacjentów, u których występuje zagrożenie życia, gdzie liczy się czas. Co istotne, jakość badania wykonywanego tym urządzeniem w niczym nie odbiega od badań wykonywanych w dużych laboratoriach – podkreśla Adam Smołucha.

Z przekazanej przez Fundusz Sprawiedliwości dotacji, planowany jest także zakup kardiomonitorów, bronchofiberoskopu oraz analizatora parametrów krytycznych. Ten sprzęt trafi do oddziału intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Brzesku.