Nie tylko leczą, ale także szkolą przyszłe pielęgniarki i lekarzy.

Print Friendly, PDF & Email

Ponad siedemdziesięciu młodych ludzi odbywa obecnie praktyki w szpitalu powiatowym w Brzesku.
– To zarówno studenci z wydziału pielęgniarstwa Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, jak i słuchacze innych uczelni medycznych – mówi Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka SP ZOZ w Brzesku.

Są wśród nich studenci wydziałów lekarskich i stomatologicznych, ratownictwa, rehabilitacji, farmacji , diagnostyki laboratoryjnej oraz pielęgniarstwa. Młodzi ludzie uczą się, ale także wspierają w pracy personel brzeskiego szpitala.

Wśród odbywających praktyki znajduje się spora grupa studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z którym szpital w zeszłym roku podpisał porozumienie o współpracy, wchodząc do Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących.

– Staramy się stworzyć tym młodym ludziom dobre warunki szkolenia , nauczyć ich praktycznych podstaw zawodów medycznych .Chcemy ich także zachęcić, aby po skończeniu studiów, zdecydowali się na pracę w naszym szpitalu – mówi Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz.

To konieczność, bowiem pielęgniarek i lekarzy wciąż jest za mało. Szpital potrzebuje od zaraz między innymi: anestezjologa, pediatrę, lekarza rodzinnego, pulmonologa, chirurga, ale także pielęgniarki i położne do pracy w poradniach i na oddziałach.

Fot. studenci

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu