Innowacyjna operacja w brzeskim szpitalu

W przyszłym tygodniu dr n. med. Jakub Florek, który specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii ręki, wykona artrozę wewnątrz nadgarstkową przy użyciu płytki blokowanej. To trzeci tego typu zabieg w Polsce z wykorzystaniem płytki tego rodzaju.

Operowany będzie pacjent, który od wielu lat skarżył się na bóle nadgarstka. Były tak silne, że mężczyzna nie był w stanie nie tylko normalnie funkcjonować, ale także pracować zawodowo. Silne środki bólowe pomagały tylko na chwilę.

Lekarze z brzeskiego szpitala szukali rozwiązania, które pomoże pacjentowi. W grę wchodziła operacja. Zdecydowano się na innowacyjny zabieg. Zostanie do niego wykorzystana niewielka okrągła płytka wyprodukowana przez jedną z polskich firm medycznych na podstawie wskazówek dr n. med. Jakuba Florka.
Zabieg zostanie wykonany w przyszłym tygodniu. Operacja podzielona na kilku etapów, ma trwać 2,5 godziny.
– Podczas niej usuniemy uszkodzoną kość łódeczkowatą i powierzchnię stawowe czterech kości, a następnie założymy płytkę, która połączy te kości w jedną – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.

Po zabiegu pacjent będzie miał na 6 tygodni założony gips, później musi nosić jeszcze stabilizator. Po trzech miesiącach może wrócić do pracy i życia bez bólu.

Artroza wewnątrz nadgarstkowa przy użyciu płytki blokowanej to nie jedyny nowatorski zabieg, który zostanie wykonany w brzeskim szpitalu. Dr n. med. Jakub Florek przeprowadził też dwuetapową rekonstrukcję zastarzałego uszkodzenia ścięgien zginaczy ręki przy użyciu protezy dobranej specjalnie dla chorego.

Fot. Dr n. med. Jakub Florek

Dr n. med. Jakub Florek