Ćwiczenia na wypadek przyjęcia pacjenta zakażonego wirusem Ebola

Print Friendly, PDF & Email

Procedury postępowania podczas hospitalizacji pacjenta zarażonego wirusem Ebola ćwiczyli  pracownicy   brzeskiego szpitala. W piątek 26 października odbyły się manewry, w których wzięli  też udział przedstawiciele sanepidu, policji, straży pożarnej i wydziału polityki społecznej i zarządzania kryzysowego brzeskiego starostwa.

Ćwiczenia podczas których sprawdzane jest przygotowanie SOR do  niespodziewanych zdarzeń organizowane są co roku, zawsze jesienią w okolicach Dnia Ratownictwa Medycznego.

Do tej pory pracownicy szpitala ćwiczyli procedury konieczne przy skażeniu chemicznym,  wypadku masowym, pożarze czy ataku terrorystycznym.

W tym roku sprawdzali się na wypadek  przyjęcia pacjenta zakażonego wirusem Ebola.

Koordynatorem i twórca scenariusza ćwiczeń był  Piotr Wiśniewski ratownik medyczny z brzeskiego szpitala.

W pozorowanej sytuacji do szpitala trafił młody człowiek. Miał rozbitą głowę. Do skaleczenia doszło podczas awantury w której, kłócił się z żoną. Oboje dopiero co wrócili z podróży do Afryki. Wstępne rozpoznanie wskazało, że oprócz rany na głowie mężczyzna jest zarażony wirusem Ebola. Podobnie zresztą, jak jego żona, którą nieprzytomną  w domu znaleźli policjanci wezwani przez  sąsiadów.

Pracownicy brzeskiego SOR zajmując się pacjentami  zakaźnymi wdrożyli  konieczne procedury stosowane w takich  przypadkach. Było to między innymi zabezpieczenie szpitala przed rozprzestrzenianiem się wirusa, dekontaminacja osób i środowiska w którym przebywały  zakażone osoby, transport osób zarażonych niebezpiecznym wirusem do Ośrodka Leczenia Chorób Zakaźnych w Krakowie z użyciem specjalistycznego sprzętu.

– Manewry pozwoliły nam przećwiczyć  stosowanie pewnych procedur. Egzamin zdaliśmy dobrze, ale najważniejsze jest to, że udało się nam wyłapać drobne elementy, które w przypadku prawdziwego zdarzenia nie będą już problemem – mówi  Beata Wilk-Łoboda  ze SOR w Brzesku. 

Galeria zdjęć z ćwiczeń:

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu