12 V – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

Print Friendly, PDF & Email

Już od 45 lat Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki obchodzony jest 12 maja, w  dniu urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa – Florence Nightingale, która urodziła się w 1820 r. we Florencji. Jako młoda kobieta zdecydowała, że chce zostać pielęgniarką, a ze względu na sprzeciw rodziców było to możliwe tylko dzięki jej wytrwałości i stanowczości. Naukę zawodu rozpoczęła w 1851 roku. Po objęciu stanowiska przełożonej w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie w 1853 r. prowadziła szkolenia dla pielęgniarek, dbała o ich wiedzę i wykształcenie tym samym dążąc do jak najwyższego poziomu świadczonych usług medycznych w tym szpitalu. Podczas Wojny Krymskiej opiekowała się brytyjskimi żołnierzami w szpitalach wojskowych. Po zakończeniu wojny została ekspertem Armii Brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarstwa. W 1860 roku założyła pierwszą Szkołę Pielęgniarską przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Wydarzenie to jest uważane za początek pielęgniarstwa zawodowego na świecie. Była autorką wielu opracowań, w których opisywała znaczenie pielęgnowania w przebiegu leczenia, hospitalizacji i powrotu do zdrowia pacjentów. Zmarła 13 sierpnia 1910 roku w Londynie.

Dziś nazywana jest twórczynią współczesnego pielęgniarstwa. Wypracowała standardy opieki nad chorymi, metody pielęgnacji, wykreowała też obecny wizerunek pielęgniarki. Trzy lata przed śmiercią otrzymała brytyjski Order Zasług, a już po jej śmierci na placu Waterloo w Londynie stanął pomnik ku jej czci.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Dyrekcja SP ZOZ w Brzesku składa wszystkim pielęgniarkom i położnym życzenia realizacji wszystkich zamierzeń zawodowych, satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

 

ABY WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ w stanach nagłego zagrożenia życia należy wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr 999 lub 112.

Powyższe numery alarmowe (999 i 112) połączone są ze służbami ratowniczymi w tym województwie, z którego terenu wykonywane jest połączenie telefoniczne. Osoby kontaktujące się spoza terenów Małopolski, w sprawach pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osoby mieszkającej/przebywającej na terenie województwa małopolskiego, powinny wybrać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego nr (12) 254 08 02.

Ustaw wyskakujące okienko układu